Implementacija Global GAP Crops standarda i Sertifikacija useva u Srbiji prema zahtevima Global GAP Crop postaje preduslov za plasman poljoprivrednih proizvoda u trgovačke lance i EU.
GLOBAL GAP Standard integrisanog osiguranja farme (IFA) sastoji se od opštih pravila i kontrolnih tačaka i kriterijuma usklađenosti (CPCC). IFA i CPCC zahtevi su modularno organizovani i sastoje se od:
- Osnovni modul za sve farme je osnova svih podoblasti i definiše sve zahteve koje svi proizvođači moraju prvo da ispune da bi dobili sertifikat.
- Modul obima definiše jasne kriterijume zasnovane na različitim sektorima proizvodnje hrane.
- Modul podoblasti – CPCC pokrivaju sve zahteve za određeni proizvod ili različite aspekte lanca proizvodnje i snabdevanja hranom.
- Opsezi proizvodnje (npr. usevi) se automatski povezuju sa podoblastima za koje se prijavljuje proizvođač ili grupa proizvođača.
- Na primer, uzgajivač jagoda mora da poštuje sve farme, bazu useva i CPCC za voće i povrće da bi dobio GLOBAL GAP sertifikat IFA za voće i povrće.
Opseg proizvodnje (usevi) se automatski povezuju sa podoblastima za koje se prijavljuje proizvođač ili grupa proizvođača. Dobar primer je, uzgajivač jagoda mora da poštuje sve farme, bazu useva i CPCC za voće i povrće da bi dobio GLOBAL GAP sertifikat IFA za voće i povrće.
Mnogi proizvođači voća i povrća, cveća i ukrasnog bilja takođe uzgajaju i prodaju materijal za razmnožavanje voća i povrća, zato je GLOBAL GAP. inkorporirao materijal za razmnožavanje biljaka i najbolje prakse za rasadnike kao podoblast u IFA standard.
Praktičnu implementaciju Global GAP a ostvarićete pomoću generičke dokumentacije u njakraćem roku, a u tome će Vam pomoći naši stručnjaci u regionu !