Šta je ISO 22000 Food Safety Management
Proizvođači hrane imaju posebnu odgovornost i moraju da se brinu o sigurnosti svojih proizvoda i dobrobiti svojih potrošača. Uvodjenje ISO 22000 sistem menadžmenta bezbednošću hrane donosi brojne prednosti i zahteva odredjen preduslove – upravljanje sistemom menadžmenta kvalitetom ISO 9001 i poštovanje principa na kojima se zasniva HACCP.
ISO 22000 je Sistem menadžmenta bezbednošću hrane koji se može primeniti na bilo koju organizaciju u lancu ishrane, od farme do trpeze. Sticanje sertifikata Food Safety Management prema ISO 22000 omogućava kompaniji da pokaže svojim klijentima da imaju uspostavljen sistem upravljanja bezbednošću hrane.
Sertifikat ISO 22000 Food Safety Management je najbolji način da garantujte i dokažete visok kvalitet svojih proizvoda i/ili usluga. Sistem menadžmenta bezbednošću hrane ISO 22000:2018 obezbeđuje poverenje kupaca u proizvod. Danas je ISO 22000 neizostavan standard kada je u pitanju proizvodnja hrane, i postaje sve važnije jer kupci zahtevaju bezbednu hranu, a prerađivači hrane zahtevaju da sastojci dobijeni od svojih dobavljača budu bezbedni. Predstavlja jedan od najčešće traženih preduslova za saradnju sa kompanijama na EU tržištu, pristup velikim trgovačkim lancima i ulazak na listu odobrenih dobavljača.
Sertifikacija ISO 22000:2018
Sertifikat ISO 22000:2018 je dokaz kvaliteta vaših proizvoda i usluga. Brza i jednostavna implementacija uz generčka dokumenta ISO 22000 Food Safety Management omogućiće vam da za kratko vreme sertifikujete svoju kompaniju.
Smernice za proizvođače – Certificate Quality proof
Od kompanija se sve više zahtevaju standardi koji dokazuju efikasno upravljale procesima i kontrolu proizvoda i/ili usluga. Najbolji primer su trgovački lanci prisutni u preko 20 zemalja Lidl, Kaufland, Delez, Aldi, Tesco, Auchan… Smernice za dobavljače – Certificate Quality proof, koji postavljaju jasne zahteve koje morate poštovati u svom poslovanju da bi ste se našli na odobrenoj listi dobavljača.
Standard ISO 22000 ima jasne zahteve za procese i procedure sistema upravljanja bezbednošću hrane i zahteva da organizacija implementira programe preduslova i HACCP. Za razliku od nekih drugih programa sertifikacije sistema upravljanja bezbednošću hrane (na primer FSSC 22000 i SKF), ISO 22000 nema posebne zahteve za programe preduslova (PRP), ali zahteva da organizacija identifikuje i implementira odgovarajuće programe. Ovo ga čini fleksibilnijim, a prehrambene organizacije bilo koje vrste mogu implementirati i biti sertifikovane prema ISO 22000.
Brzu i praktičnu implementaciju ISO 22000 ostvarićete pomoću generičke dokumentacije u najkraćem mogućem roku.